En
تاریخ : يکشنبه 17 شهريور 1398
کد 6319

حضور فرماندار شهرستان در مراسم عزاداری عاشورای حسینی در روستای دهین

مهدی یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان فیروزکوه به همراه بخشدار مرکزی و فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان در روستای دهین حضور یافت.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری فیروزکوه،روستای دهین در روز هشتم محرم  میزبان عزاداران سرور و سالار شهیدان از روستاهای همجوار همچون بادرود،شهرآباد،طارس و حتی دیگر نقاط شهرستان بود.
این مراسم با قرائت اشعار قدیمی انجام می شود که طی آن هیأت های میزبان می ایستند و هیأت های میهمان با حرکت دادن علم ها و با فاصله ای در حدود ۱۵ متر با خواندن اشعار سنتی سلام می دهند و اذن ورود می گیرند؛ در نهایت با حرکت دادن و تعظیم و سلام علم ها به یکدیگر، هیأت های میهمان در جرگه هیأت های میزبان قرار می گیرند و به عزاداری می پردازند.
گفتنی است برخی از ریش سفیدان قدمت عزاداری محرم و دسته روی ها را دارای سابقه سیصد ساله و برخی دیگر شروع دسته روی بین چهار روستا را از زمان صفویه می دانند.
بنا بر این گزارش مردم متدین شهرستان فیروزکوه همزمان با ایام محرم، با برپایی هیئات و دستجات عزاداری سینه زنی و زنجیرزنی با غم و اندوه در شهادت سیدالشهداء (ع) و یاران باوفایش به سوگواری می پردازند.

 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 17 شهريور 1398
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 48