En
تاریخ : يکشنبه 26 خرداد 1398
کد 5447

فرماندار

فیروزکوه در توسعه پیشگام بوده است

فرماندار فیروزکوه گفت: فیروزکوه در توسعه پیشگام بوده است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فیروزکوه،مهدی یوسفی جمارانی فرماندار فیروزکوه نیز با اشاره به پیشگامی های این شهرستان در مقوله توسعه اظهار داشت: برای توسعه فیروزکوه باید در حوزه های کشاورزی کشت گل محمدی، اصلاح روش آبیاری، احداث گلخانه ها، پرورش ماهی، زنبورداری و دامپروری دام سبک، گردشگری سلامت، بوم گردی، ورزشی و حیات وحش و همچنین استفاده از انرژیهای بادی و خورشیدی گام برداشت.
وی خاطرنشان کرد: فیروزکوه تنها شهرستان استان تهران است که از سرشماری سال ۹۰ نرخ رشد منفی به میزان ۲/۸ را تجربه کرده است.
این مقام مسئول نرخ بیکاری فیروزکوه را نیز ۶/۶ درصد (حدود ۸۰۰ نفر) اعلام کرد.
وی بیان داشت: سد نمرود نیز برای مدیریت منابع آبی شهرستان فیروزکوه، دشت گرمسار و استان سمنان در نظر گرفته شده است.
نماینده عالی دولت در فیروزکوه یادآور شد: وجود ۷ رشته رودخانه دائمی، چاه‌های عمیق و نیمه عمیق، ۱۷ رشته قنات و ۵۰۰ چشمه، نوید بخش توسعه کشاورزی شهرستان است.
به گفته وی فیروزکوه دارای ۶۵ اثر ملی و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن تنگه واشی، غار بورنیک و چشمه طبیعی خمده است.
یوسفی جمارانی صنایع دستی، صنایع چوبی، سفالهای سنتی را از حرفه‌های فعال این شهرستان نام برد و افزود: قفل سازی سنتی که در سالهای اخیر به فراموشی سپرده شده بود نیز مجدداً در حال احیا است.
این مقام مسئول تاکید کرد: فیروزکوه با ۹۰۰ خانوار عشایر که ۶۰۰ خانوار بومی و ۳۰۰ خانوار از استان سمنان کوچ می‌کنند بیشترین جمعیت عشایر استان تهران را دارد؛ یک هزار و ۴۰۰ تن لبنیات و بیش از یکهزار تن گوشت قرمز توسط عشایر این شهرستان تولید می شود.
وی ضمن اعلام اینکه فیروزکوه ۴۳ کیلومتر مسیر اصلی، فرعی و روستایی دارد، ادامه داد: در حوزه راهداری ۸۰ درصد مسیرها آسفالت و ۲۰ درصد خاکی هستند اما با توجه به گذشت زمان بسیاری از مسیرهای آسفالت نیز نیازمند تامین اعتبارات لازم برای ترمیم هستند.
فرماندار فیروزکوه گفت: گازرسانی شهرها ۱۰۰ درصد و روستاها ۵۰ درصد انجام شده که پیش بینی می شود ۲۷ روستای فاقد گاز نیز تا پایان شهریور ماه سال ۹۹ از این نعمت برخوردار شوند.
نماینده عالی دولت در فیروزکوه تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۴۵ نفر از تسهیلات ساخت مسکن روستایی با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال بهرمند شدند که پیش بینی می شود تا پایان امسال حدود ۳۵۰ نفر بتوانند از تسهیلات مذکور استفاده کنند.
یوسفی جمارانی از پوشش آب و فاضلاب ۳۰ روستا فیروزکوه خبر داد و افزود: ۲۶ روستا خارج از پوشش و ۹ روستا از این آمار فاقد آب شرب بهداشتی هستند که در تلاش هستیم در سال جاری این مسئله مرتفع شده و به تدریج تمام روستاها تحت پوشش آب و فاضلاب قرار بگیرند.
وی اعلام کرد: شهرستان فیروزکوه در زمینه پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون رتبه اول استان تهران را کسب کرده است.
نماینده عالی دولت در فیروزکوه اذعان داشت: اعتبارات ارزش افزوده به روستاها اقدام ارزشمند دولت است اما شایسته است مبنای جمعیت آن در قانون اصلاح شود؛ این معیار باعث شده تا روستاهای پرجمعیت فیروزکوه بخش قابل توجهی از این اعتبارات را جذب کرده و به سمت شهر شدن حرکت کنند و روستاهایی که توانمندی بالایی در اشتغال و توسعه روستایی دارند به دلیل کم جمعیت بودن از ارزش افزوده بهره کافی نمی‌برند.
این مقام مسئول گفت: مجموع اعتبارات ارزش افزوده دو بخش مرکزی و ارجمند در سال ۹۷ حدود ۱۵ میلیارد تومان بوده است.
وی خبر داد: ۳۱۶ فقره تسهیلات مشاغل خانگی در سال ۹۷ پرداخت شده است.
یوسفی جمارانی افزود: در حوزه جهاد کشاورزی نیز ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات به ۱۱ طرح با ایجاد ۱۰۱ اشتغال مستقیم و غیرمستقیم تعلق گرفت.
به گفته این مقام مسئول در حوزه صنعت فیروزکوه ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات در سال گذشته پرداخت شده است.
وی اذعان داشت: ۴۴و میلیارد تومان اعتبارات طرح‌هایی بود که در سال ۹۷ در کمیته برنامه ریزی شهرستان و استان تصویب شد که در نهایت تنها ۲۳ درصد آن محقق شد.

 

  • نوشته شده
  • در يکشنبه 26 خرداد 1398
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 11