En
تاریخ : چهارشنبه 15 اسفند 1397
کد 4983

فرماندار فیروزکوه:

بزرگترین پروژه گردشگری استان تهران متوقف شده است

فرماندار فیروزکوه در گفت و گو با برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ گفت: پروژه گردشگری سیب لند یا دهکده سیب در این شهرستان به عنوان بزرگترین پروژه گردشگری استانی با ایجاد ۵ هزار شغل مستقیم، متوقف شده است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری فیروزکوه، مهدی یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان شامگاه چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه در برنامه زنده تلویزیونی تهران بیست شبکه پایتخت حضور یافت.

وی در این گفت و گو اظهار داشت: پروژه مذکور از سال ۸۸ طبق مصوبات هیئت وزیران منطقه نمونه گردشگری تعیین شده است.

نماینده عالی دولت در فیروزکوه تصریح کرد: شرکت عقیق پارسیان مجوزات مجموعه گردشگری را شامل تله کابین، دهکده سلامت، مجموعه های ورزشی تابستانی و زمستانی و مجموعه های تفریحی را اخذ کرده و قریب بر ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی به صورت اجاره بر اساس مصوبه هئیت وزیران و قانونی در اختیار این شرکت قرار گرفته است.

این مقام مسئول خبر داد: پس از مدتی اعلام شد بخشی از اراضی واگذار شده ذخیره گاه درختان ارس (نوع نادری از گیاهان) است و باید حدود ۷۰ هکتار کسر و به منابع طبیعی بازگردد.

به گفته فرماندار فیروزکوه تنها پایه های تله کابین از این مساحت ۷۰ هکتاری عبور کرده بود.

مهندس یوسفی جمارانی تأکید کرد: در صورت تکمیل سه فاز پروژه مذکور ۵ هزار شغل مستقیم ایجاد و این امر منجر به رونق اقتصادی منطقه خواهد شد.

وی اعلام کرد: سرمایه گذار پروژه سیب لند بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان تاکنون هزینه کرده است و فاز یک آماده بهره برداری بود که با دستور قضائی متوقف شد؛ ۴۵۰ نفر با توقف عملیات پروژه بیکار شده اند.


این مقام مسئول با اشاره به پروژه نمونه گردشگری دهکده سیب گفت: در این مجموعه برای نخستین بار در کشور خط تله کابین نو با بالاترین استانداردهای روز دنیا انتقال پیدا کرده است.

نماینده عالی دولت در فیروزکوه ضمن بیان اینکه مخالفتی با رسیدگی تخلفاتی که در فرآیند واگذاری انجام شده نداریم بیان داشت: مجوزات قانونی پروژه مذکور اخذ شده و از نظر منابع طبیعی تخلف صورت گرفته که درختکاری در سطح ۴۰ هکتار به جای ۲۲ هکتار است باید به صورت موردی رسیدگی و با متخلفان برخورد شود؛ تمام پروژه نباید معطل تخلفات موردی و جزئی شود.

مهندس یوسفی جمارانی یادآور شد: با تمام پیگیری های صورت گرفته و گذشت بیش از ۸ ماه از تشکیل پرونده تاکنون رای صادر نشده است.

٭٭فیروزکوه، پاکترین شهر کشور است

فرماندار شهرستان فیروزکوه در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: فیروزکوه ۱۲ درصد مساحت استان تهران با کمترین تراکم جمعیت (بیش از ۳۳ هزار نفر) به نسبت ۵۵ و ۴۵ درصد شهری و روستایی را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار داشت: شهرستان فیروزکوه فرهنگی کهن، طبیعتی بکر و پاکترین هوای کشور را دارد.

این مقام مسئول با اشاره به برش شهرستانی سند توسعه ششم در خصوص راهبردهای توسعه فیروزکوه ابراز کرد: کشاورزی، گردشگری، اصلاح شیوه کشت و دانش بنیان کردن تولیدات دامی و محصولات کشاورزی، شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری، رفع موانع و جذب سرمایه از مهم ترین راهبردهای توسعه شهرستان است که در دستور کار قرار دارد.

به گفته نماینده عالی دولت در فیروزکوه یکهزار و ۴۱۶ نفر اشتغال خانگی در این شهرستان ایجاد شده است.

مهندس یوسفی جمارانی گفت: فیروزکوه دارای دو شهرک صنعتی با ۱۲۰ واحد صنفی (۷۰ فعال و ۳۳ نیمه فعال) است.

وی در خصوص سرانه بهداشتی درمانی شهرستان اعلام کرد: بیمارستان امام خمینی (ره) با ۲۸ تخت فعال در فیروزکوه آماده خدمات دهی به بیماران است.

همچنین افزود: توسعه بیمارستان مذکور و افزودن بخش های دیالیز و ICU تا ۲ ماه آینده در دستور کار قرار دارد و کلینیک های تخصصی بیمارستان در روزهای پایانی سال با حضور یکی از مقامات وزارت بهداشت و درمان به بهره برداری می رسد.

فرماندار فیروزکوه ضمن اعلام اینکه ۷۰ درصد روستاهای این شهرستان گازرسانی شده است خبر داد: ۳۰ درصد روستاهای فاقد گاز تا پایان سال ۹۸ از این نعمت بهرمند خواهند شد.

این مقام مسئول ضمن تأکید بر تشدید مقابله با زمین خواری در فیروزکوه گفت: سالانه حدود ۸۰ پرونده در این خصوص در شهرستان تشکیل می شود.

نماینده عالی دولت در فیروزکوه با اشاره به اینکه روستاهای شهرستان در معرض سوانح و بلایای طبیعی قرار دارند اظهار داشت: در سال جاری طرح های آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان در جهت ایمن سازی روستاها انجام شده است.

به گفته وی صنوف آلاینده فیروزکوه نیز تا پایان سال ۹۸ تعیین تکلیف خواهد شد.

مهندس یوسفی جمارانی در پایان این گفت و گو بیان داشت: استان تهران شبکه استانی ندارد و از این لحاظ دچار محرومیت و برای انعکاس مجموعه اقدامات صورت گرفته در سطح شهرستان ها با محدودیت مواجه است که امیدواریم این مسئله توسط مسئولان مربوطه پیگیری و مرتفع شود.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 15 اسفند 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 31