En
تاریخ : يکشنبه 17 تير 1397
کد 4328

نشست مردمی و جلسه شورای هماهنگی روستاهای دهستان حبله رود با فرماندار شهرستان و نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزکوه ، نشست مردمی و جلسه شورای هماهنگی روستاهای دهستان حبله رود با حضور مهندس یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان ، مهندس میرزایی نیکو نماینده مردم شهرستان های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی ، سرهنگ فاضلی فرماندهی نیروی انتظامی، روسای ادارات شهرستان ، اعضای شورای اسلامی و دهیار روستاهای دهستان حبله رود و اهالی منطقه 17 تیر ماه در محل مسجد روستای حصاربن برگزار شد.
فرماندار فیروزکوه در شورای هماهنگی دهستان حبله رود اظهار داشت: با توجه به اینکه امکان حل و فصل تمامی مسائل و مشکلات در بازده زمانی کوتاه وجود ندارد، جهت گیری جلسه صحیح و در مسیر حل مشکلات است؛ و قطعآ جلسات تداوم خواهد داشت تا به تدریج به درخواست روستاییان پاسخ داده شود؛ تعامل و همکاری بیشتر میان مسئولین و شهروندان سبب تسریع در خدمات رسانی خواهد شد.
وی در ادامه افزود: با توجه به محدودیت های مالی دولت و گستردگی سطح شهرستان، انجام امور نیاز به مطالعات دقیق و تخصیص اعتبار دارد.
وی در خصوص پیشگیری از حوادث ادامه داد: زیرسازی هایی که اخیرا انجام شده است منجر به کاهش خسارات در سیل بوده که با برنامه ریزی و اقدامات بعدی اداره منابع طبیعی کمتر شاهد حوادث تلخ خواهیم بود.
یوسفی جمارانی بیان داشت: روستا رکن توسعه کشور است. روستاییان بیشترین سهم را در تولید اقلام اساسی کشور دارند؛ و ما گردهم میاییم تا پاسخگوی مطالباتشان باشیم.
وی با اشاره به اقدامات آموزش و پرورش در روستاها خاطرنشان کرد: توسعه و ایجاد اشتغال روستایی در اماکن آموزشی روستاها، در حوزه کارآفرینی مورد استفاده قرار گرفته خوهد شد.
این مقام مسئول با تاکید بر اهمیت آب گفت: کشورمان در برهه خشکسالی به سر میبرد؛ و در شرایط بحران آب باید نگاه منطقه ای را کنار گذاشت. قطعآ تامین نیاز به آب شرب و کشاورزی شهرستان برای ما اولویت دارد اما مسئولین مراتب بالاتر متولی تامین آب کل کشور هستند، لذا وظیفه داریم به مشکلات دیگران توجه داشته باشیم.
وی دردخصوص طرح هادی روستاها تصریح کرد: با توجه به سیر تغییر و تحولات، و تغییر سرشماری از ۱۰ سال به ۵ سال، طرح هادی باید مورد بازنگری قرار بگیرد. و تا تایید طرح امور انجام خواهد شد و متوقف نخواهیم ماند.
وی خاطرنشان کرد: فرایند توسعه روستا باید قانونمند باشد؛ اگر خارج از بافت روستا تخلفی صورت بگیرد، روستاییان سریعآ مطلع خواهند شد و برای جلوگیری از اتلاف منابع باید ورود کنند و تذکر دهند چرا که اگر دستگاه متولی ورود کند منجر به شکایت، تخریب و دلخوری شهروندان خواهد شد.
وی با اشاره به اهمیت اشتغال برای جوانان روستایی ابراز کرد: با توجه به پتانسیل های شهرستان، بحث توسعه گردشگری میتواند در جهت ایجاد اشتغال و استقرار جوانان در روستاها موثر باشد. اشتغال در این حوزه به شغل و درامد محدود نمیشود و حافظ سنت ها، آداب و رسوم روستاها خواهد بود.
فرماندار شهرستان فیروزکوه ادامه داد: اخیرآ اعتبارات خوبی در حوزه جهاد کشاورزی، صنایع روستایی، توسعه گردشگری تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان با شرایطی  که متولی ۲۰ درصد آورده داشته اشد، با نرخ تسهیلات ۶ درصد که پایین ترین نرخ دولت در ارائه تسهیلات است، تخصیص شده است.
وی افزود: همانطور که اشتغال دغدغه بانوان در روستا است؛ شهرستان فیروزکوه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گلیم در استان میبوشد، میتوانند با بهره مندی از تسهیلات، و گسترش فعالیت خود و رونق روستا به قطب گلیم بافی در کشور تبدیل شود.
وی در ادامه گفت: راه اندازی مجدد قطار تهران فیروزکوه پیگیری شده است و در صدد انجام قرار دارد.
همچنین با اشاره به سرمازدگی اوایل سال جاری تصریح کرد: ۲۲ استان در سطح کشور از این سرمازدگی آسیب دیده اند؛ باغات سرمازده فیروزکوه با حضور مسئولین ملی مورد بازدید، بررسی و
براورد خسارت قرار گرفته است و از اعتبارات بحران برای جبران خسارت کشاورزان استفاده می شود.

وی تاکید کرد: گرچه راهنمایی های لازم توسط جهاد کشاورزی انجام شده بود، اما باغداران باید توجه داشته باشند تا بیمه محصولات انجام گیرد تا بتوان در مواجه با این مسائل در سنوات آتی بخشی از خسارات را بدون فرایند غیر معمول جبران کرد.
یوسفی جمارانی اظهار داشت: با توجه به اینکه اماکن ورزشی مانع توسعه آسیب های اجتماعی میان برای جوانان است، در خصوص احداث فضای ورزشی تلاش ها و اقدامات مثبتی در روستاها آغاز شده که به دلیل محدویدیت منابع مالی دولت، در روستاهای فاقد این امکانات دهیاران و شوراها در جهت واگذاری زمین اقدام کنند تا تجهیز مکان توسط اداره ورزش و جوانان با اعتبار منابع دولتی انجام گیرد.
این مقام مسئول گفت: اینترنت همراه و پوشش آنتن صدا و سیما در صدد انجام است و شاهد اتفاقات مثبتی در اینوحوزه خواهیم بود.
وی در پایان تاکید کرد: امید است با تعامل و همکاری خوبی که میان مسئولین و مردم برقرار است، روز به روز شاهد رشد و شکوفایی بیشتر شهرستان باشیم.
  
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 17 تير 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 72