En
تاریخ : پنجشنبه 10 خرداد 1397
کد 4284

بازدید دکتر اردکانیان ، وزیر نیرو از پروژه سد مخزنی نمرود شهرستان فیروزکوه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزکوه ، دکتر اردکانیان وزیر نیرو به همراه مهندس مقیمی استاندار تهران ، مهندس میرزایی نماینده مردم شهرستان های دماوند و فیروزکوه و دکتر کاتب نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی ، مهندس یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی از پروژه سد مخزنی نمرود بازدید نمودند.
دکتر رضا اردکانیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: روز پنجشنبه در شهرستان های پاکدشت، ورامین، قرچک، پردیس، دماوند، رودهن و فیروزکوه از هفت طرح مهم وزارت نیرو در زمینه های آب و فاضلاب بازدید شد و پروژه هایی به بهره برداری رسید.
وی افزود: مجموعاً یکهزار و چهارصد میلیارد تومان برای این طرح ها که شامل سد مهم نمرود در شهرستان فیروزکوه است اعتبارهزینه شده یا در حال هزینه شدن است. طرح هایی که تامین آب شرب و با کیفیت برای شهرستان های استان تهران و سمنان به همراه دارد، همچنین پساب تصویه شده را در اختیار بخش صنعت و کشاورزی قرار میدهد.
وزیر نیرو با اشاره به پروژه سد نمرود گفت: این پروژه بیش از 80% پیشرفت دارد و با کمک سازمان برنامه بودجه و تامین منابع مالی مورد نیاز باقیمانده طرح اجرا می گردد تا این سد به بهره برداری کامل برسد.
همچنین ادامه داد: این سد بالغ بر یکصد و بیست میلیون متر مکعب آب را برای مصارف مختلف شرب، کشاورزی، صنعت و حقابه های زیست محیطی تامین خواهد کرد.
وی در پاسخ به این سوال که مخازن آب سطح کشور با بارش های اخیر در چه وضعیتی قرار دارند بیان داشت: درست است که اخیراًبارندگی های خوبی داشته ایم اما به دلیل کم بارشی شش ماهه اول سال آبی در فصل پاییز و زمستان سال گذشته، در حال حاضر حدود 28% نسبت به سال گذشته به طور متوسط از بارش کمتری برخوردار هستیم، و در برخی استان های جنوبی و جنوب شرقی کشور کم بارشی ها حدود 70% است.
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت صرفه جویی خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم این نعمت الهی تداوم داشته باشد اما بیشتر نیازمند همکاری مردم و صرفه جویی لازم در مصرف آب شرب و همچنین در بخش کشاورزی هستیم چرا که در حال حاضر یکصد و شصت و دو میلیمتر جمع بارش ها بوده است در حالی که به طور متوسط میبایست حدود دویست و چهل میلیمتر در طول سال بارندگی داشته باشیم. این امر موجب شده تا مخازن سدها نسبت به سال های گذشته حدود 24% کاهش داشته باشند و در تلاش هستیم با همکاری مردم در تامین آب شرب مشکل جدی نداشته باشیم.
دکتر اردکانیان در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال جاری تصریح کرد: فاصله ی قابل ملاحظه ای تا قیمت واقعی داریم و این نرخ باید اصلاح شود. آنچه دولت توافق کرده است حدود 7% بوده است که مجموعه هزینه هایی که برای آب، برق و فاضلاب در سبد خانوار ماهیانه پرداخت می شود اندکی از هزینه دخانیات بیشتر است و از سایر اقلامی که در سبد هزینه خانوار است کمتر است. امید است این فاصله قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی موجب نشود تا مردم با دشواری هایی در عرضه آب و برق پایدار مواجه شوند.
وی با اشاره به حقابه مردم و روستای سله بن که با بهره برداری از سد به زیر آب خواهد رفت بیان داشت: با احداث تمامی سدها اراضی به زیر آب خواهد رفت و باید مشکلات صاحبان اراضی را حل کرد و به حقابه ها پرداخت اما در فصل کار خصوصاً طرح سد نمرود که با توقف هایی در گذشته مواجه بوده است باید با سرعت بیشتری کار کرد تا به مرحله بهره برداری برسد.
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 10 خرداد 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 94