En
تاریخ : يکشنبه 3 دي 1396
کد 4007

انجمن شاهنامه و نقالی خوانی ثبت نام می کند

به ‌منظور انسجام‌ بخشی به فعالیت‌های ادبی با موضوع شاهنامه شناسی و نقاله خوانی انجمن شاهنامه و نقالی خوانی در شهرستان فیروزکوه تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان فیروزکوه : علیرضا فرزان سرپرست اداره ضمن تقدیر و تشکر از علاقمندان این رشته گفت: با تشکیل چنین انجمن هایی ضمن سامان بخشی فعالیت ها برنامه های خوبی در حوزه میراث ماندگار و گرانقدر ادب فارسی یعنی شاهنامه و نقالی خوانی برای اولین بار در شهرستان فیروزکوه رقم خورد.
فریبا یعقوبلو مسئول انجمن نقالی در خصوص نقالی خوانی گفت: در شبهای دراز زمستان کار نقل رواج بسیار داشت و نقالان داستانهای ابومسلم، داراب نامه و سمک عیار را با چاشنیهایی از شعر و آواز حکایت می کردند و به تدریج به منابع دیگری روی آورده و در این میان شاهنامه فردوسی بیش از همه مورد توجه قرار می گرفت و در این شاهنامه نیز میان داستان رستم و سهراب مهمترین مقام را داشت و امروز نیز داستان "سهراب کشی" شهرت بسیاری دارد.
نقال شاهنامه خوان، داستان اشعار را به صورت نثر حکایت می کرد و جاهایی از آن را نیز به صورت شعر می خواند و باز به حکایت منثور بازمی گشت.
وی در ادامه تصریح کرد کلاسهای نقالی خوانی از روز یکشنبه 3 دی ماه همزمان با روزهای اول زمستان کلاسهای خود را از ساعت 15 الی 17 در مجتمع فرهنگی هنری آفرینش برگزار می نماید و علاقمندان می توانند جهت ثبت نام در این کلاسها هر روز بعداز ظهر به مجتمع آفرینش و صبحها به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه نمایند و یا با شماره تلفنهای 76442926آفرینش و  یا 76445823 اداره تماس حاصل نمایند.
 
 

 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 3 دي 1396
  • ساعت 01
  • توسط فرهنگ و ارشاد
  • تعداد بازدید 104
نظرات شما
captcha refresh