En
تاریخ : پنجشنبه 15 آذر 1397
کد 4663

فرماندار فیروزکوه در مراسم روز دانشجو:

مسئولان نقد دانشجویان را بیش از هر نقدی پذیرا هستند

مراسم گرامیداشت روز دانشجو با حضور مهندس مهدی یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان فیروزکوه برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری فیروزکوه، مراسم گرامیداشت روز دانشجو روز پنجشنبه ۱۵ آذر ماه با حضور مهندس یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان، حمزه امرایی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری، دکتر سید رسول علم الهدی استادیار گروه اندیشه، مطالعات فرهنگی دانشگاه جامع امام حسین (ع)، روسای دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور فیروزکوه، مسئولان محلی و جمعی از دانشجویان دانشگاه های شهرستان در سالن اجتماعات شهید آوینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزکوه برگزار شد.

 

مهندس یوسفی جمارانی ضمن تبریک ۱۶ آذر ماه روز دانشجو و تقدیر از زحمات اساتید و فعالان این حوزه ضمن بیان اینکه به عنوان عضو فعال دانشجویی در دهه ۷۰ سخنرانی می کند اظهار داشت: در ایام مربوط به روز دانشجو و مناسبت های ملی همواره در راستای ترویج آگاهی و دانش تلاش می کردیم تا دانشگاه و جامعه را در این حوزه سیراب کنیم.

 

این مقام مسئول اظهار داشت: تلفیق جهل و ثروت ثمره ای جز فساد برای جامعه به همراه ندارد و در مقابل تلفیق علم و ثروت منجر به رشد و نوآوری در جامعه خواهد شد.

 

وی افزود: جهل و آزادی می تواند موجب هرج و مرج در جامعه شوند اما اگر علم، دانش و خرد ورزی با آزادی همراه شود، سعادت و کمال اجتماعی را محقق می سازد.

 

همچنین ادامه داد: تلفیق جهل و قدرت چیزی جز استبداد به همراه ندارد اما اگر علم جانشین جهل شود باعث ایجاد عدالت می شود.

 

نماینده عالی دولت در فیروزکوه گفت: جنبش دانشجویی ایران اسلامی قدمتی قریب بر یکصد سال دارد و ویژگی های این جنبش در ایران تکمیل تر و متفاوت تر از جنبش دانشجویی سایر کشورهاست چرا که جنبش دانشجویی ایران عدالت طلب  و آزادی خواه است و در برهه های مختلف این امر را به اثبات رسانده است.

 

وی تصریح کرد: دین باور بودن جامعه ایرانی منجر شده است تا جنبش دانشجویی در این کشور در جهت ترویج معنویت و اعتلای این ارزش ها گام بردارد.

 

مهندس یوسفی جمارانی خاطرنشان کرد: آرمان گرایی خصوصیت عمومی تمام جنبش های دانشجویی در سراسر دنیاست چرا که عدم وابستگی و عاری بودن از عافیت طلبی از ویژگی های دانشجویان است که استقلال آنها را تضمین می کند.

 

این مقام مسئول ابراز کرد: دانشجویان تمام تفکرات و دیدگاههای جریانات سیاسی و اجتماعی را در سطح جامعه می شنوند و احسن آنها را انتخاب می کنند؛ همچنین در برهه هایی نیز گفتمان ساز بوده اند.

 

فرماندار فیروزکوه تأکید کرد: در دهه ۱۳۲۰ شرایط بسیار سختی در جنبش دانشجویی دوران استبداد حاکم بود و فعالیت ها به طور محدود و زیرزمینی انجام می شد.

 

وی ادامه داد: پس از استقرار دولت دکتر مصدق فضای بسیار مناسبی برای فعالیت جریانات دانشجویی فراهم شد.

 

این مقام مسئول افزود: پس از کودتای۲۸ مرداد تلاش های گسترده ای توسط کانون های دانشجویی در سطح دانشگاه و خارج از دانشگاه در جهت آگاهی بخشی به جامعه و مقابله با بازگشت استبداد انجام شد.

 

نماینده عالی دولت در فیروزکوه بیان داشت: مواجهه با بخش استعمار خارجی به دلیل برقراری مجدد ارتباط با دولت بریتانیا که در دولت مصدق این ارتباط قطع شده بود و نهضت ملی شدن صنعت نفت به نتیجه رسید، بهانه ای بود تا دانشجویان به اعتراض بپردازند.

 

وی گفت: همزمانی این اتفاق با سفر ریچارد نیکسون، معاون رئیس جمهور وقت ایالت متحده باعث شد تا جریان دانشجویی بهانه مناسبی برای اعلام اعتراض خود پیدا کند.

 

مهندس یوسفی جمارانی ادامه داد: تمام این اتفاقات منجر شد تا در 16 آذر ماه 1332، نیروهای ارتش پس از ورود به صحن دانشکده فنی دانشگاه تهران تعدادی از فعالان دانشجویی را دستگیر و سه دانشجو (احمد قندچی، مصطفی بزرگ نیا، مهدی شریعت رضوی) را به شهادت برسانند.

 

فرماندار فیروزکوه اظهار داشت: پس از واقعه 16 آذر، این جنبش به حیات خود ادامه داد و در نهضت امام راحل (ره) از سال 1342 تا 1357 پا به پای مبارزان حضور داشتند و بزرگانی همچون دکتر شریعتی و آیت الله مطهری را با خود همراه دیدند که منجر به ترویج گفتمان های دینی و انقلابی در دانشگاه ها شد.

 

این مقام مسئول تصریح کرد: پس از انقلاب نیز جریانات دانشجویی در صدد برآمدند تا در راستای نفی استعمار خارجی و اقدامات یکجانبه ای که بر علیه دولت مردمی و قانونی انجام می شد، مبارزه کنند و اقدام به تسخیر سفارت آمریکا کردند.

 

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) این اقدام را انقلابی بزرگ تر از انقلاب اول تعبیر کردند چرا که خط استکبار ستیزی نظام جمهوری اسلامی ایران برای جهانیان روشن شد.

 

نماینده عالی دولت در فیروزکوه اشاره کرد: جنبش های دانشجویی پس از آن دوره نیز در انقلاب فرهنگی فعالیت کرده و در ادامه نیز همواره نیاز و خواست جامعه را مطرح و پیگیری کردند.

 

مهندس یوسفی جمارانی یادآور شد: در دوره انتخابات خرداد ماه 1376 نیز حضور جنبش دانشجویی به نقل از تمام تحلیل گران وقت، محوری ترین نقش را داشته است.

 

وی با بیان اینکه نقد منصفانه مهم ترین وظیفه جنبش دانشجویی است تأکید کرد: مسئولان نقد جریان دانشجویی را بیش از هر گروه و جریان فعال جامعه پذیرا هستند چرا که دانشجویان منصفانه و بدون منفعت طلبی و ادعا، قدرت را نقد می کنند.

 

فرماندار فیروزکوه تصریح کرد: حق دانشجویان است که بتوانند آزادانه به وظایف خود عمل کنند و دولت ها نیز مکلف هستند تا این شرایط را برای دانشگاه تأمین و تضمین کنند.

 

در پایان این مراسم نیز به قید قرعه جوایزی به دانشجویان فیروزکوه اهدا شد.

   • نوشته شده
  • در پنجشنبه 15 آذر 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 28