En
تاریخ : چهارشنبه 14 آذر 1397
کد 4660

مصاحبه فرماندار فیروزکوه با رادیو انقلاب با محوریت دستاوردهای چهل ساله ی انقلاب اسلامی در شهرستان

فرماندار فیروزکوه عصر سه شنبه 13 آذر ماه در مصاحبه زنده با رادیو انقلاب، بخشی از دستاوردهای چهل ساله ی انقلاب اسلامی در شهرستان را بیان نمود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزکوه، مهندس مهدی یوسفی جمارانی در این گفت و گو اظهار داشت: شاهد افتتاح پروژه های بزرگی در طول 4 دهه انقلاب اسلامی ایران در شهرستان فیروزکوه بوده ایم که احداث سد نمرود در بخش ارجمند، دو بانده شدن محور تهران – فیروزکوه، گازرسانی به شهرها و نزدیک به 70 درصد روستاها، اجرای پوشش تلفن همراه در شهر و روستاها و ایجاد زیر ساخت های مخابراتی در تمام روستاها، آبرسانی به شهرها و بیش از 85 درصد روستاها تحت نظارت آبفا روستایی، احداث دو شهرک صنعتی با مساحتی بالغ بر 666 هکتار که در حال توسعه نیز می باشند، بخشی از مهم ترین اقدامات در این دوره است.

وی در ادامه تأکید کرد: احداث دو کارخانه سیمان فراز و فیروزکوه و کارخانه های بزرگ صنایع غذایی، برق رسانی به بیش از 90 درصد روستاها که باقی آنها نیز در دست مطالعه و انجام قرار دارد، همچنین حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی و ثبت آثار ملی شهرستان نیز در طول 4 دهه خدمت رسانی انقلاب اسلامی به انجام رسیده است.

این مقام مسئول با اشاره به ارائه خدمات ویژه به عشایر شهرستان فیروزکوه بیان داشت: برای بهبود معیشت این قشر از جامعه نیز اقداماتی از جمله احداث جاده های عشایری، ایجاد روشنایی های خورشیدی در محل اطراق عشایر و طرح های بیمه روستائی و عشایری صورت گرفته است.

فرماندار فیروزکوه اذعان داشت: اخیراً اورژانس اجتماعی در سطح شهرستان با هدف کاهش بروز آسیب های اجتماعی آغاز به کار کرده است.

نماینده عالی دولت در فیروزکوه گفت: بیش از 465 کیلومتر مسیر شهری و روستایی در شهرستان وجود دارد که بیش از 80 درصد آنها آسفالت شده است و آسفالت مسیرهای گردشگری همچون منطقه گردشگری تنگه واشی در روستای جلیزجند نیز انجام شده است. 

وی خاطرنشان کرد: همچنین احداث و آسفالت مسیر فیروزکوه به گرمسار و دو بانده شدن محور فیروزکوه به سمنان نیز در دست اجرا می باشد.

این مقام مسئول ضمن تأکید بر حمایت از مشاغل خانگی و بخش تعاونی ابراز کرد: گلیم بافی، قالی بافی و دیگر صنایع دستی فیروزکوه در حال توسعه و رونق است.

مهندس یوسفی جمارانی تصریح کرد: در حوزه کشاورزی اقدامات خوبی در طول این 40 سال صورت گرفته است که از مهم ترین آنها می توان به اجرای پوشش انهار و انتقال آب در بیش از یکصد کیلومتر، آبیاری تحت فشار در مساحتی قریب بر 4 هزار هکتار در سطح شهرستان، احداث سد خاکی و تسطیح 350 هکتار از اراضی کشاورزی اشاره کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: محصولات کشاورزی شهرستان عمدتاً گردو و سیب می باشد؛ همچنین کشت انار در دهستان حبله رود سبب تبدیل این شهرستان به قطب تولید انار در استان تهران، شده است.

به گفته وی مهم ترین محصولات زراعی فیروزکوه، سیب زمینی، گندم و جو است.

نماینده عالی دولت در فیروزکوه تصریح کرد: این شهرستان قطب تولید محصولات شیلاتی بخصوص ماهی قزل آلا در استان تهران است؛ همچنین در حوزه تولید دام سبک و دام سنگین خصوصاً در بخش اصلاح نژاد دام رو به توسعه قرار دارد.

این مقام مسئول با اشاره به طرح های آبخیزداری اظهار داشت: پروژه ملی حبله رود با هدف مدیریت پایدار منابع آب و خاک و تغییر و بهبود الگوی معیشت مردم با تأکید بر حفظ منابع آبی و خاکی اجرا شده است.

مهندس یوسفی جمارانی گفت: حفاظت از محیط زیست و ارتقاء مناطق به شکار ممنوع و اثر طبیعی و ملی، موجب افزایش سه برابری جمعیت حیات وحش شهرستان شده است.

فرماندار شهرستان فیروزکوه با اشاره به طرح های گسترش بهداشت و درمان بیان داشت: 17 خانه بهداشت، 5 مرکز بهداشتی درمانی و یک درمانگاه تامین اجتماعی در کنار بیمارستان 28 تخت خوابی فیروزکوه احداث شده و فعالیت می نمایند.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان فیروزکوه یک دانشگاه آزاد اسلامی و یک دانشگاه پیام نور در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارند و به تربیت نیروی فنی و تخصصی می پردازند.

این مقام مسئول تصریح کرد: مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان فیروزکوه با 10 کارگاه در حال فعالیت و آموزش به علاقمندان است.

مهندس یوسفی جمارانی در ادامه خاطرنشان کرد: 5 هزار و 110 دانش آموز در 50 مدرسه دولتی و غیر دولتی در سطح شهرستان در حال دریافت خدمات آموزشی و تربیتی هستند؛ سرانه فضای آموزشی استاندارد 1.7 متر مربع به ازای هر نفر است و در فیروزکوه این آمار به 1.75 متر مربع به ازای هر نفر می رسد.

به گفته وی قریب بر 98 درصد مردم فیروزکوه با سواد هستند.

نماینده عالی دولت در فیروزکوه اعلام کرد: جمعیت شهرستان در سرشماری سال 95، 33 هزار و 558 نفر است که در مقایسه با سرشماری سال 90 کاهش داشته است؛ اقدامات و برنامه های متعددی در راستای مهاجرت معکوس به سمت فیروزکوه در حال اجرا است.

فرماندار فیروزکوه تأکید کرد: روستاهای فیروزکوه بسیار پویا، شاداب و مورد استقبال گردشگران هستند.

همچنین ادامه داد: فیروزکوه از ظرفیت های بالایی در حوزه های کشاورزی و گردشگری برخوردار است؛ با توجه به این امر، درآمدزایی و توسعه پایدار روستاها در حوزه گردشگری که مبتنی بر بوم گردی است مورد توجه مدیریت شهرستان قرار دارد.

وی افزود: بنا داریم ویژگی های فرهنگی روستاها را با ایجاد اشتغال توسعه دهیم تا منجر به مهاجرت معکوس شهروندان به روستاها شود.

مهندس یوسفی جمارانی بیان داشت: فرمانداری به عنوان نهاد هماهنگ کننده دستگاه های اجرایی تلاش می کند تا ادارات دولتی در جهت حمایت و کمک به بخش خصوصی و سرمایه گذاران تشویق و اقدامات مناسب را انجام دهند.

این مقام مسئول خبر داد: بیش از 72 مورد متقاضی سرمایه گذاری در سطح شهرستان در سال جاری تاکنون داشته ایم که عمدتاً در حوزه های گردشگری هستند.

وی گفت: با اجرای طرح های مذکور شاهد اشتغال نزدیک به 4 هزار و 256 نفر به طور مستقیم و 11 هزار نفر اشتغال غیر مستقیم خواهیم بود که با توجه به نرخ 6.6 درصدی بیکاری شهرستان، افراد فاقد شغل مشغول فعالیت شده و افراد بسیاری از خارج شهرستان برای تصدی مشاغل مهاجرت خواهند کرد که این امر نوید رونق اقتصادی شهرستان را می دهد.

فرماندار فیروزکوه اظهار داشت: امسال 4 مرکز بوم گردی به بهره برداری رسید و گردشگران بسیاری شهرستان فیروزکوه را مقصد سفر خود انتخاب می کنند.

نماینده عالی دولت در فیروزکوه ضمن اشاره به شرایط خوب محورهای این شهرستان خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه این شهرستان سردسیر است و بارندگی بسیاری در نیمه دوم سال دارد، در طول چند سال اخیر به گونه ای تلاش شده تا انسداد جاده نداشته باشیم و تمام نیروهای خدمات رسان آماده هستند تا جاده ها را ایمن و باز نگه دارند.

 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 14 آذر 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 25