En
تاریخ : پنجشنبه 18 مرداد 1397
کد 4395

فرماندار فیروزکوه در نشست خبری و گرامیداشت روز خبرنگار:

آزادی رسانه ها، منجر به کاهش فساد در جامعه می شود

فرماندار شهرستان فیروزکوه در نشست خبری و مراسم گرامیداشت روز خبرنگار گفت: هر زمانی که رسانه ها آزادی بیشتری در انجام وظایف خود داشته اند، فساد در سطح جامعه حداقل در دستگاه دولتی به شدت کاهش یافته و در هر مقطعی که دولت، خود را در قبال رسانه ها پاسخگو نمیدانست، منجر به اتفاقات نامناسبی شده است که امروزه شاهد نتایج این امر در سنوات گذشته هستیم.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزکوه؛ مهدی یوسفی جمارانی، روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران شهرستان فیروزکوه، با اشاره به اینکه اعتماد مردم، مهم ترین سرمایه حاکمیت است، ابراز کرد: اگر رسانه ها با موقعیت شناسی رسالت خود را در اطلاع رسانی به انجام برسانند، اعتماد مردم نسبت به رسانه ها و حاکمیت روز به روز بیشتر میشود.
 
همچنین ادامه داد: انعکاس اطلاعات، حمایت و فشار افکار عمومی میتواند شرایط را برای مقابله با مفسدین برای دستگاه قضایی فراهم تر کند؛ با وجود آزادی برای رسانه ها، قطعاً کمتر شاهد تصمیمات ناعادلانه در دستگاه های اجرایی خواهیم بود.
 
وی گفت: یکی از دستاوردهای مهم رسانه ها در عصر حاضر، مقابله با فساد است؛ که امروز جامعه ایرانی کم و بیش به این آفت ابتلا یافته و میطلبد رسانه ها به نقاط دور از دید مردم بپردازند.
 
وی افزود: رسانه ها پل ارتباطی میان حاکمیت و مردم هستند؛ لذا باید قدردان اصحاب رسانه باشیم که به سلامت سیستم اداری کشور کمک میکند و چشم بینای مردم در حاکمیت هستند؛ همچنین مجموعه اقداماتی که در دستگاه های اجرایی صورت میگیرد برای مردم منعکس و آنها را در جریان امور قرار میدهند.
 
یوسفی جمارانی در ادامه اظهار داشت: رسانه ها نباید در خلاء وجود احزاب قدرتمند به کارهای حزبی بپردازند، چرا که به پایگاه اجتماعی خود ضربه میزنند. اگر در حوزه رسانه و فرایند انتقال پیام فیلتر سیاسی وجود داشته باشد، جامعه هدف محدود به موافقین آن دیدگاه میشود و در نهایت به رسانه آسیب خواهد زد؛ احزاب نیز دیدگاهشان را در چهارچوب خود منتشر میکنند اما در انتقال پیام تلاش میکنند نگاه سیاسی را دخیل نکنند، چرا که جایگاه خود را از دست میدهند.
 
وی بیان داشت: دولت ها تلاش کرده اند تا جریان اطلاع رسانی را در کنترل خود داشته باشند، و تمایل دارند مطالب به دلخواه آنها منعکس شود اما امروزه جریان اطلاع رسانی رشد کرده و قابل کنترل توسط یک بخش نیست.
 
این مقام مسئول تاکید کرد: امروزه توسعه فضای فناوری و IT، کمک شایانی به افزایش سرعت و ابزار اطلاع رسانی کرده است که امکان کنترل شدن آن وجود ندارد و شفاف سازی توسط خبرنگاران و رسانه ها منجر به عادلانه سازی تصمیمات و تحقق منافع عمومی خواهد شد.
 
وی اظهار داشت: جامعه از خبرنگار انتظار دارد واقعیت ها را بدون کم و کاست و زیاده گویی انتقال دهند.
خبرنگار باید صادقانه انتقال پیام داشته باشد و تمام واقعیت را منتشر کند؛ اما برخی از رسانه ها تمام واقعیت را بیان نکرده و به افکار مخاطبین جهت میدهند که این امر منجر به سلب اعتماد آنها خواهد شد.
 
این مقام مسئول در پاسخ به سوالاتی که در خصوص حوادث طبیعی اخیر شهرستان بود، گفت: در کشور ما حوادث طبیعی به کرات رخ میدهد و تنها برخی از آنها قابل پیشگیری است و برخی دیگر قابل پیش بینی نیستند و در این موارد مدیریت بعد اتفاقات بسیار حائز اهمیت است.
 
همچنین تصریح کرد: ۲۲ استان کشور، بالاخص استان تهران در سرمازدگی اوایل سال جاری آسیب دیده اند؛ با پیگیری صورت گرفته، مسئولین ملی از مناطق بازدید و برآورد خسارت انجام شد؛ پیرو این اقدام تصمیماتی اتخاذ شد تا حدی از رنج کشاورزان کاهش یابد.
 
یوسفی جمارانی ادامه داد: کشاورزانی که بیمه داشته اند، خسارت خود را دریافت و یا در فرایند پرداخت قرار دارند و کشاورزان فاقد بیمه که قریب بر ۵۶۰ نفر هستند، ۲ سال تعویق به کلیه بدهی بانکی آنها اعمال شد.
 
وی با اشاره به سیل اخیر فیروزکوه، گفت: روستاهای شهرستان در مسیر سیلاب هستند و باید تلاش کنیم پروژه های آبخیزداری به سرعت انجام شود که این اقدام به دلیل هزینه بالا، زمان بر است، چرا که پروژه های انجام شده نیز نیاز به ترمیم خواهد داشت.
 
وی افزود: این اقدامات پیشگیرانه باید در گذشته انجام میشد تا شاهد آسیب جدی در پی حوادث نباشیم؛ چرا که احداث پروژه آبخیزداری در حد فاصل دو سیل موجب کاهش چشمگیری در خسارات شد.
 
فرماندار شهرستان فیروزکوه در خصوص مسئله گدوک در تقسیمات کشوری اظهار داشت: با توجه به اینکه توضیع امکانات در سطح کشور برابر نبوده است، تفکر عمومی بر این است تا با شهر شدن روستاها و شهرستان شناخته شدن میتوان موجبات افزایش امکانات منطقه را فراهم ساخت.
 
وی گفت: اختلافات در تقسیمات کشوری، مسئله ای دیرینه است و باید تلاش کرد با ایجاد زیر ساخت ها و امکانات در محدوده سرزمینی دعوی بین طرفین را برطرف ساخت.
 
یوسفی جمارانی با اشاره به ساخت و سازهای غیر مجاز، اظهار داشت: حاکمیت، مکلف است به مطالبات بحق مردم در زمان مناسب پاسخ دهد تا شاهد اقدامات غیرمجاز در جهت رفع این نیازها نباشیم؛ در خصوص نیاز واقعی مردم به مسکن باید شرایط را برای ساخت و ساز مجاز فراهم کنیم، چرا که در بخش هایی از استان شاهد غلبه ساخت و ساز های غیر مجاز بر موارد مجاز آن هستیم، لذا هزینه ها در این امر کاهش یافته و زمینه تخلفات را افزایش میدهد.
 
وی تصریح کرد: در این راستا، طرح هادی موجبات افزایش بافت روستایی را فراهم میکند تا نیاز مردم به مسکن در چهارچوب قانون به سرعت تأمین شود.
 
وی در ادامه با اشاره به پروژه مسکن مهر تاکید کرد با توجه به مشکلات مردم در این پروژه، رسانه ها باید مشکلات مردم را پیگیری کنند و امیدواریم با توجه به تشکیل جلسات با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، سریعاً مصوبات اجرایی شوند و ادامه داد: مسکن مهر، ایده ای مثبت بوده که درست تصمیم گیری نشده است؛ امروز که یک دهه از این تصمیم و اجرایی شدن آن میگذرد، دولت برای حل این مسئله و باز آفرینی بافت فرسوده که سهم فیروزکوه یک محله است، پیگیر هستیم تا به افراد متقاضی در بافت فرسوده، صدور پروانه ساخت رایگان و تسهیلاتی بین ۴۰ تا ۵۰ با نرخ ۸ درصد تعلق گیرد.
 
همچنین افزود: به دنبال این هستیم که در دشت ناصر زیرساخت ها به شهرداری واگذار شود تا زمینه های فرهنگی و خدماتی فراهم شود و برای آسفالت معابر، تخصیص قیر تعاونی محدود به شهرداری با اداره راه تعامل شد و در اواخر این ماه در جلسه مجدد با قائم مقام وزیر اقدامات انجام شده را بررسی و ارزیابی می نماییم.
 
فرماندار فیروزکوه در خصوص مهاجرت از سمت روستاها به شهرهای مجاور، بیان داشت: مهاجرت خاص این شهرستان نیست و در ۵۰ سال اخیر شاهد این امر بوده ایم؛ لذا در راستای توقف این روند و مهاجرت معکوس به سمت روستاها باید اشتغال پایدار و زیر ساخت های مناسب را فراهم سازیم.
 
این مقام مسئول تاکید کرد: شهرستان فیروزکوه، خصوصاً در روستاها، از ظرفیت بالایی در حوزه های کشاورزی و صنعت گردشگری برخوردار است و با توجه به اینکه آینده دنیا در گردشگری است، اگر امروز این صنعت را مورد توجه قرار دهیم، ویژگی فرهنگی روستا حفظ و اشتغال ایجاد خواهد شد که تاثیر بسزایی در مهاجرت مردم به سمت روستاها خواهد داشت.
 
شهرستان فیروزکوه با ۴۰ هزار نفر جمعیت، در شمال شرقی تهران واقع شده است.
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 18 مرداد 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 45