En
تاریخ : دوشنبه 15 مرداد 1397
کد 4387

با حضور یاوند عباسی، مشاور وزیر کشور:

جلسه شورای هماهنگی امور ایثارگران شهرستان فیروزکوه برگزار شد

روز دوشنبه یاوند عباسی، مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران و محمدرضا همتی فر، مشاور استاندار تهران در امور ایثارگران به منظور دیدار با خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران و جلسه شورای هماهنگی امور ایثارگران به شهرستان فیروزکوه سفر کردند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزکوه، طی این جلسه، عباسی با تاکید بر اهمیت اجرای به موقع قوانین ایثارگران بیان داشت: بهترین روش تکریم و ترویج فرهنگ ایثار وشهادت، اجرای به موقع قوانین ایثارگران است، امور این قشر باید به گونه ای پیگیری شود که هیچ یک از آنها در ادارات، به دنبال علت عدم پیشروی کار خود نباشند.
 
وی در خصوص ترویج فرهنگ ایثار و شهادت افزود: وظیفه بزرگی بر دوش ما ایثارگران است؛ بهترین روش برای ترویج این فرهنگ مهم عملکرد ایثارگران در سمت های مختلف است؛ ایثارگران باید در قبال مسئولیتی که بر عهده آنهاست به خوبی عمل کنند چرا که عملکرد آنها مورد قضاوت قرار میگیرد و عدم اجرای وظایف آنها میتواند به فرهنگ ایثار در میان مردم لطمه وارد کند.
 
وی گفت: با توجه به تغییراتی که پیرو قانون جدید مجلس در خصوص عدم به کارگیری بازنشستگان در پست های مدیریتی اجرا خواهد شد، به وزیر کشور پیشنهاد شده است تا بار دیگر به ایثارگران اعتماد کنیم و مدیران را از میان آنها انتخاب کنیم.
 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته، ۲۶ درصد پرسنل در وزارت کشور، استانداری ها و فرمانداری ها ایثارگر هستند و به نسبت جمعیت آنها، اکثریت مسئولیت پست های مدیریتی بر عهده این قشر است و این نشان دهنده توانمند بودن آنهاست چرا که هیچ برنامه ریزی در این حوزه انجام نشده بود.
 
عباسی در ادامه گفت: حوزه کاری ما عمدتآ بر ۳ محور فرهنگ ایثار و شهادت، خدمات رسانی به ایثارگران و مناسب سازی معابر و اماکن عمومی قرار دارد؛ باید بتوانیم معارف فرهنگ ایثار و شهادت را وارد جامعه کنیم.
 
مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران با تاکید بر اینکه امروزه نیازمند احیا و نوسازی فرهنگ ایثار و شهادت هستیم، بیان داشت: با توجه به شرایط کشور و وجود تحریم ها، تجربیات دوران دفاع مقدس میتواند خیلی کارآمد باشد.
 
وی گفت: نقطه مقابل ایثار، دنیا طلبی است؛ سازمان های مردم نهاد باید با مراقبت از آفت ها در جمع ها حضور پیدا کنند و با بیان خاطرات و فداکاری ها این فرهنگ را ترویج دهند.
 
همچنین ادامه داد: دفاع مقدس ما با جنگ و پایداری تفاوت داشته است چرا که جنگ به معنای ویرانی، خشونت و خونریزی و پایداری در تمام کشورهای اسلامی و غیر اسلامی اتفاق می افتد؛ دفاع مقدس خاص است، چرا که از یک سو ویرانی وجود دارد اما بعد دیگر آن انسجام، سر زندگی و خلق حماسه هاست.
 
وی تاکید کرد: اگر فرهنگ ایثار و فداکاری در خانواده ها، اهدا عضو، فرهنگ ترافیک و ... نفوذ کند قطعاً شاهد نتایج مثبتی خواهیم بود.
 
عباسی اظهار داشت: مناسب سازی معابر و اماکن عمومی باید از دیدگاه جدیدی مورد توجه قرار بگیرد؛ باید اقدامات موثری توسط ادارات جهت تسهیل رفت و آمد برای جانبازان و معلولین جسمی، حرکتی صورت بگیرد؛ همچنین مسئولین باید توجه داشته باشند تا در صورت مقدور بودن، اولویت های خاصی را برای این قشر در حوزه های مختلف در نظر بگیرند و به آنها اعلام کنند.
 
سید مهدی امیری ارجمند، امام جمعه شهرستان فیروزکوه بیان داشت: باید با عملکرد خود پاسدار خون شهدا باشیم؛ ما مسئولین وظیفه داریم به دیدار خانواده معظم شهدا برویم و مسائل اداری آنها را پیگیری و برطرف کنیم.
 
این مقام مسئول تاکید کرد: مسئولین باید وظیفه شناسی داشته باشند و حق نظام را ادا کنند؛ طرز تفکر همه ما باید جهادی باشد چرا که اگر مانند دفاع مقدس، از حریم خود دفاع نکنیم، دشمن به خانه هایمان هجوم خواهد آورد.
 
در ادامه مهدی یوسفی جمارانی، فرماندار شهرستان فیروزکوه با تاکید بر اهمیت شورای هماهنگی امور ایثارگران بیان داشت: مسائل ایثارگران باید در اولیت کاری دستگاه ها قرار بگیرد و ضمن تکریم همه مراجعین، تکریم این قشر ارجمند که وارثان اصلی انقلاب اسلامی هستند، مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
 
وی گفت: خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران کسانی هستند که بیشترین حق را بر گردن آحاد مردم و بالاخص مدیران اجرایی دارند و کم توقع ترین قشر نیز هستند.
 
فراندار فیروزکوه اظهار داشت: خانواده معظم شهدا،  عزیزترین سرمایه های خود را تقدیم انقلاب کردند تا کشورمان از شر دشمنان حفظ شود؛ امروزه شاهد نتایج مثبت آن در جامعه هستیم و همه آزادی خواهان دنیا چشم امید به انقلاب دارند و مرجع و پناهگاه تمام مظلومین جهان هستیم.
 
وی تصریح کرد: امروزه جایگاهی که جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافته است مدیون شهدا و ایثارگری جانبازان و دلاورمردانی است که در طول این ۴۰ سال تلاش کرده اند.
 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: امروزه در شرایط فعلی کشور، بیش از هر زمانی نیاز است تا به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و بزرگداشت اسطوره های کشورمان توجه شود؛ هر تمدنی نیازمند اسطوره های خود جهت الگوسازی است تا گفتمان قالب فرهنگ کشور خود را ترویج دهد.
 
یوسفی جمارانی افزود: همه ما موظف هستیم تا در امر حضور مشاوران امور ایثارگران در مجموعه های اداری تلاش کنیم و در راستای تقویت آن بکوشیم.

پس از پایان جلسه مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران به همراه امام جمعه و فرماندار شهرستان با خانواده ایثارگر شریفی ادب دیدار کردند.
 
شهرستان فیروزکوه با ۴۰ هزار نفر جمعیت، ۱۳۲ پرونده ثبت شده در بنیاد شهید، ۷۸۰ نفر جانباز و ۱۱ نفر آزاده، در شمال شرقی تهران واقع شده است.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 15 مرداد 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 39