En
تاریخ : شنبه 23 تير 1397
کد 4338

شریعتمداری: کارت های بازرگانی صادر شده مورد بازنگری قرار می گیرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازنگری کارت های بازرگانی صادر شده خبر داد و گفت: کارت های موجود برای تمدید باید شرایط جدید را دارا باشند
محمد شریعتمداری پنجشنبه در جمع خبرنگاران شهرستان فیروزکوه در خصوص کارت های بازرگانی بیان داشت: در این عرصه دچار مشکلاتی بوده ایم چرا که نظارت ادارات صنعت، معدن و تجارت استانی بر صدور کارت کامل نبود که اخیرآ با اجرای نامه ای که توسط دولت تصویب شده است برای اولین بار این اختیار تفویض شد تا بتوانیم نسبت به تعلیق و یا ابطال کارت های بازرگانی اقدام کنیم.
وی با اشاره به شرایط صدور این کارت ها یاد اور شد: سختگیری در این عرصه افزایش یافته است؛ کسانی که برای بار اول کارت دریافت می کنند تا سقف 500 هزار دلار، در سال دوم حداکثر 2 میلیون دلار مجاز به واردات هستند و در سال سوم به بعد به شرط تشخیص کمیسیون مرکب از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت دارایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانان صنایع و معادن ایران به عنوان تجاری که به حسن شهرت مشهور هستند می توانند بدون محدودیت تجارت کنند.
وی در خصوص حمایت از 84 هزار وحد تولیدی در سطح کشور، در سال حمایت از تولید ملی بیان داشت: دولت در سال جاری با اهتمام بیشتری برای فراهم سازی شرایط در تولید حوزه های صنعتی، معدنی و کشاورزی تلاش می کند و برای تحقق این هدف، منابعی را پیش بینی کرده ایم تا تولیدکنندگان از تسهیلات با نرخ سود کمتری بهره مند شوند.
شریعتمداری گفت: نزدیک به 1339 کالا که در داخل به میزان کافی تولید داشته یا واردات آن ضروری نبوده، ممنوع شده است؛ 9600 واحد تولیدی در حوزه صنایع غذایی در سراسر کشور و برخی از آنها با ظرفیت کمتر از 70 درصد، فعالیت دارند که به زودی از تمام این ظرفیت ها استفاده می شود و این محصولات جایگزین کالای خارجی خواهد شد.
وی اظهار داشت: با تاسیس بازار ثانویه که در سیستم رایانه ای نیما و سنا بانک مرکزی، وارد کنندگان و صادرکنندگان خرد کشور به جز صادر کنندگان محصولات پتروشیمی، فولاد و فلزات رنگی می توانند با هم معامله کنند و از طریق نظام طراحی شده، ارز حاصل از صادرتشان را در اختیار وارد کنندگانی که واردات گروه سه یعنی محصولات ساخته شده ی مورد نیاز مردم است، قرار دهند؛ به این ترتیب صادرات روند تقویتی و رو به رشد خواهد داشت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت به رشد 22 درصدی صادرات غیرنفتی در سه ماهه اول امسال اشاره کرد و گفت: در سال گذشته 14 میلیارد دلار کالا و خدمات از استان تهران به خارج از مرزهای کشور صادر شده که امید است با تمهیداتی که دولت اندیشیده است این رقم افزایش پیدا کند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: 1300 میلیارد تومان منابع در قانون بودجه سال 97 تخصیص داده شده که 1000 میلیارد آن 100 درصد تخصیص یافته است. تا بتوانیم از طرق مختلف مشوق های صادراتی را در اختیار صادر کنندگان ایرانی قرار دهیم و با تقویت صادرات، خرید کالای ایران را در بازارهای جهانی فراهم کنیم.
وی افزود: قانون مالیات و ارزش افزوده نیازمند اصلاحاتی است که با تلاش نمایندگان، مراحل آخر را برای طرح در صحن مجلس طی می کند؛ با اصلاح این قانون و کاهش فشار مالیاتی بر تولیدکنندگان شرایط حمایت بیشتری از تولید کالای داخلی فراهم شود.
شریعتمداری در خصوص افزایش بی دلیل قیمت ها در برخی از واحدهای تولیدی تاکید کرد: تمام واحد های تولیدی و واحدهای فروش مکلف به اعلام نرخ هستند. لذا تمام گشت های مشترک تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در تمام شهرهای سراسر کشور مکلف به برقراری شفافیت در اعلام قیمت توسط تولیدکنندگان و توزیع کنندگان هستند و تمام کالاهایی که جزو گروه یک و محصولات مورد نیاز مردم بشمار می آیند دارای قیمت تثبیتی هستند که توسط شورای اقتصاد، ستاد تنظیم بازار یا در ستادهای تنظیم بازارهای استانی، استانداران مسئولیت تصمیم اعلام قیمت تثبیتی در منطقه خود را بر عهده دارند.
وی گفت: متخلفین با تخطی از قیمت های اعلام شده با جریمه های سنگینی مواجه خواهند شد و برای جلوگیری از اجحاف و گران فروشی در مقابل کسانی که می خواهند از شرایط موجود سو استفاده کنند کنار مردم هستیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص توسعه شهرک های صنعتی فیروزکوه اظهار داشت: مجموعه شهرک های موجود در فیروزکوه، پیشوا، ورامین و پردیس با مصوبه اخیر هیئت وزیران می توانند کلیه واحد های مزاحم صنفی که در محدوده شهرها فعالیت دارند در خود جای دهند که منجر به بهبود شرایط زیست محیطی نیز برای شهروندان تهران خواهد شد.
وی در ادامه ابراز کرد: در تلاش هستیم تا با ایجاد زیر ساخت ها، شرایط مطلوبی را برای ادامه فعالیت واحد های تولیدی موجود در شهرک های صنعتی استان تهران فراهم کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: استان تهران به دلیل تراکم جمعیت و تراکم واحد های صنعتی بایستی سمت و سو توسعه خود را در حوزه صنایع پیشرفته و نوین ادامه دهد.


 
  • نوشته شده
  • در شنبه 23 تير 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 43