En
تاریخ : پنجشنبه 21 تير 1397
کد 4335

همایش توجیه دستور العمل بیمه قالیبافی روستایی و عشایری شهرستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فیروزکوه همایش توجیه دستور العمل بیمه قالیبافی روستایی و عشایری شهرستان با حضور مهندس یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان ، ابارشی مدیرکل صندوق بیمه روستای و عشایر استان تهران ، روسای ادارات و قالیبافان شهرستان در محل سالن آفرینش برگزار شد.
 مهندس یوسفی جمارانی، فرماندار شهرستان  در این همایش اظهار داشت: اخیراً دولت اقدامات موثری در جهت توسعه پایدار روستایی انجام داده است که از اهم آنها میتوان به حمایت های بیمه اشاره کرد.
وی یادآور شد: صندوق بیمه روستایی و عشایری، تمامی خدمات سازمان تامین اجتماعی را ارائه میدهد.
وی تاکید کرد: در گذشته هزینه هایی در غالب خدمات رسانی از قبیل مدرسه سازی و... برای روستاها توسط دولت صورت میگرفت که برخی از آنها به مرور زمان بلااستفاده شده اند، که امروزه بخشی از آن بودجه ماهیانه به حساب دهیاران واریز میشود تا شوراها با همفکری روستاییان نیاز روستا را برطرف سازند و بخش دیگر آن در حوزه حمایت از اشتغال روستایی و کارآفرینان ۱۸ تا ۵۰ سال توسط صندوق حمایت بیمه روستایی و عشایری استفاده می شود که انتظار میرود با اطلاع رسانی مناسب و شرایط مطلوب فیروزکوه شرایط جهت مهاجرت معکوس به سمت روستاها فراهم شود.
یوسفی جمارانی افزود: دولت این تصمیم را با بررسی تجربیات کشور و تجربیات موفق کشورهای دیگر جمع بندی کرده است؛ اگر چه این تجربه در کشور ما حرکتی نو محسوب میشود اما در دنیا به این نتیجه رسیده اند که منشا توسعه هر کشوری، روستاییان هستند. چرا که مناطق کم جمعیت و روستاها بیشترین تولیدات را دارند و کمتر مصرف کننده هستند.
وی عدم وجود امنیت خاطر و امنیت اجتماعی در روستاها را مهم ترین عامل مهاجرت روستاییان به شهر در ۵ دهه اخیر در کشور، بالاخص شهرستان فیروزکوه دانست و گفت: با توجه به اینکه اقدامات خوبی در طول ۴۰ سال عمر انقلاب شکوهمند اسلامی در سطح روستاها اجرا شده است اما در حد انتظار در کاهش روند مهاجرت موفق نبوده اند.
این مقام مسئول با اشاره به عدم امنیت شغلی و اجتماعی روستاییان تصریح کرد: اقدامات خوبی در زیرسازی روستاها صورت گرفته که ضروری اما کافی نبوده است. امروزه برخی از تلاش های اخیر دولت مبنی بر آسیب شناسی، نتیجه های خوبی به دنبال داشته است؛
همچنین ادامه داد: با توجه به اقدامات دولت در زمینه مشاغل سنتی مانند صنایع دستی، قالی بافی و گلیم بافی که در میان بانوان روستاهای فیروزکوه بسیار رونق دارد  و این فعالیت، شهرستان را تبدیل به یکی از قطب های صنعت گلیم بافی در استان کرده است، قطعآ شهروندان روستایی و شهری میتوانند با بهره گیری از این خدمات، فیروزکوه را به عنوان یک قطب در کشور مطرح کنند.
وی خاطر نشان کرد: روستا در مقایسه با شهر، فضای مناسب تری برای زندگی است چرا که از هوای پاک، فراورده های دامی و محصولات ارگانیک برخوردار است.
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 21 تير 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 31