En
تاریخ : چهارشنبه 23 خرداد 1397
کد 4297

اولین جلسه شورای مهارت شهرستان فیروزکوه برگزار شد

اولین جلسه شورای مهارت شهرستان فیروزکوه به ریاست مهندس یوسفی جمارانی فرماندار فیروزکوه و با حضور ادارات عضو، همزمان با جلسه استان تهران، ۲۲ خرداد برگزار شد.
یوسفی جمارانی در این جلسه ضمن تبریک عید سعید فطر بیان داشت: آموزش مهارت یکی از دغدغه های جدی ما در حوزه اشتغال است. عمدتآ فعالین در حوزه های کشاورزی، صنعت، خدمات و حتی امور اداری آموزش اولیه نحوه صحیح انجام کسب و کار خود را طی نکرده اند؛ عمده یادگیری ها تجربی و یا مبتنی بر انتقال تجربیات ناقصی است که در گذشته انجام شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای رفع این نقیصه تاسیس شد؛ اقدامات مثبتی در طول فعالیت سازمان انجام شده است اما ارزیابی های صورت گرفته حاکی از یک آسیب شناسی است؛ آیین نامه ای که تدوین شده نقد عملکرد سازمان فنی و حرفه ای در طول این ۳ دهه است؛ گرچه مقداری دیر است باید به فال نیک گرفته شود.
 
وی تاکید کرد: در حوزه های مختلف شاهد دستگاه های متولی متفاوت هستیم که بخش قابل توجهی از اعتبارات و بودجه های دولتی را مصرف میکنند و خروجی لازم دریافت نمیشود که این مسئله حاکی از این است که عدم انسجام و تقسیم کار بین دستگاه ها وجود ندارد. اگر کارشناسی دقیقی صورت بگیرد شاید لازم باشد سازمان هایی که در یک راستا جامعه هدف دارند در هم ادغام شوند و سازمانی توانمند تاسیس شود که وظایف را انجام دهد و تداخلاتی با دستگاه های موازی نداشته باشد، چرا که برخی از دستگاه ها مشغول خنثی کردن فعالیت یکدیگر هستند که اتلاف منابع محسوب میشود.
 
فرماندار فیروزکوه تصریح کرد: کشور ما با محدودیت های جدی منابع مواجه است اما این نوع عملکرد موجب هدر رفتن منابع شده است و هزینه ی اداره ی کشور بالا رفته است؛ باید در بخشی از موضوعات بازنگری شود و نگاه نقادانه ای به ساختارهای موجود داشته باشیم و با یک نقد کارشناسی تصمیمات جسورانه ای گرفته شود.
 
وی با تاکید بر ادغام سازمان های مشابه اظهار داشت: شاید برخی از این سازمان ها در جهت کارکردی برای مقطعی تاسیس شده باشند که امروز آن ضرورت ها وجود ندارد، یا باید به روزرسانی شوند یا در صورت عدم ضرورت ساختارها حذف شوند. این فرایندی است که در کلان دولت وظیفه ی سازمان مدیریت و امور استخدامی است که بدنه دولت را مناسب با نیازهای روز جامعه به روزرسانی کند.
 
وی با اشاره به شورای مهارت ادامه داد: اقدام خوبی از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای تدوین شده است؛ همانطور که مجموعه ی نیازها و مهارت های مختص به هر منطقه نسبت به اقصاد منطقه متفاوت است، اقدامی که با تنظیم برنامه مبتنی بر نیازهای موجود صورت میگیرد اقدام مثبتی خواهد بود.
 
وی تاکید کرد: باید از شورای مهارت استقبال کنیم، و نباید آن را به عنوان شورای اداری که به صورت روتین برگزار میشود مورد نظر قرار دهیم؛ چرا که همچنین برخی از جلسات شوراها نیاز به ادغام دارد. اهمیت تشکیل شورا باید مشخص باشد و اعضا نسبت به تشکیل شورای مهارت احساس مسئولیت و نیاز داشته باشند و بر این مبنا در جلسه حضور پیدا کنند.
 
یوسفی جمارانی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر در شهرستان فیروزکوه در خیلی از بخش ها خلا ٕ آموزش بارز است. فعالین در برخی مراکز بحث آموزشی را در حد قابل قبولی انجام داده اند اما کاملآ مینیاتوری است و عمومیت پیدا نکرده است؛ امر آموزش مهارت های حوزه کشاورزی در سطح کشاورزان، دامداران، باغداران و فعالین عرصه کشاورزی شهرستان خلا ٕ  آموزش های مهارتی رویت میشود. فرآیند کشاورزی یک فرایند سنتی را طی کرده است. انقطاع آموزش در برخی موارد باعث شده است فرزندان شغل کشاورزی و خانوادگی را دنبال نکنند که بخشی از آن با آموزش مهارت های مدرن امروز برطرف شود.
 
وی افزود: یکی از مباحثی که در این شورا حائز اهمیت است، به روزرسانی است. کشاورزی سنتی امروزه با وجود شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشور و عدم بازدهی اقتصادی، مناسب نمیباشد. در حوزه صنعت وضعیت به مراتب اسف بارتر است و بخش عمده ای از نیروی کار کسانی هستند که بدون گذراندن دوره های آموزشی لازم جذب صنعت میشوند و پس از طی کردن دوره آزمون و خطا برخی از آنها  حذف میشوند.
 
همچنین ادامه داد: این مسائل خسارت است. وقتی فردی مشغول به کاری میشود و مبتنی بر شغل خود برنامه ریزی میکند و خانواده تشکیل میدهد و زمانی که شغل خود را از دست میدهد چندین خانواده آسیب میبیند. خصوصاً در نقاطی که بافت فرسوده شهر است و عمدتاً در آنجا سکونت دارند، میزان وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی با نقاط دیگر شهر تفاوت معناداری دارد که مشاهده میشود. یکی از علل این موضوع میتواند در این شورا حل شود، اگر قرار است فردی در حوزه ای مشغول به کار شود حتماً دوره مهارتی مختص به نیاز بخش مربوطه را بگذراند تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود چرا که عمده دلایل عدم به کارگیری افراد از سوی صاحبان صنایع عدم مهارت و توانایی لازم افراد است.
 
فرماندار فیروزکوه در ادامه بیان داشت: بسیاری از مباحث خدماتی در سطح شهرستان در حد انتظار انجام نشده است که به آنها نیاز داریم اما به دلیل عدم آموزش مناسب برای احراز مشاغل تاکنون اتفاقی نیفتاده است. بحث آموزش مهارت های شغلی یکی از ضرورت های جدی در امر حفظ و ایجاد اشتغال جدید است. چرا که با توجه به ظرفیت های موجود شهرستان میتوان با آموزش مناسب در خیلی از حوزه ها، در روستاها در مشاغل خانگی همکاری داشته باشند و سرمایه گذاران شرایط اشتغال را برای آنها فراهم کنند.
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت تسهیلات خوبی را برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته است اما با این وجود تاکنون نتوانسته ایم از ظرفیتی که برای شهرستان است به طور کامل استفاده کنیم.
 
همچنین با تاکید بر اهمیت آموزش افزود: با توجه به اینکه در سنوات گذشته جذب برخی از نیروهای دستگاه های اجرایی بر مبنای رابطه ها صورت گرفته است منجر به این امر شده است که افرادی بدون احراز توانمندی جذب دستگاه های اجرایی شده اند و آن دستگاه را ناکارآمد ساخته اند. چرا که امروزه شاهد هستیم اغلب کارها برعهده مدیران ادارات است و در حوزه برخی کارشناسان کاری پیش نمیرود.
 
وی در ادامه اظهار کرد: این مسائل آسیب هایی است که وجود دارد؛ میتوان با برگزاری آموزش مهارت های شغلی، شرایطی فراهم ساخت تا افراد در منازل شخصی خود فعالیت داشته باشند. در حوزه گلیم بافی اقدامات خوبی صورت گرفته است که روستاییان با دریافت تسهیلات میتوانند در منازل خود کار کنند و به امورات خانواده رسیدگی کنند، اقتصاد روستا را متحول سازند، همچنین از آسیب هایی که با مهاجرت آنها به شهر صورت میگیرد جلوگیری خواهد شد.
 
یوسفی جمارانی خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کرد: انتظار داریم مسئولین امر آموزش مهارت را در حوزه فعالیت خود، جدی بگیرند.
 
وی گفت: میتوانیم از مجموعه اقدامات خوبی که در استان های مجاور و سطح کشور انجام میشود الگو برداری داشته باشیم؛ بخش عمده ای از جوانان سرمایه مورد نیاز برای ایجاد کسب و کار مناسب را ندارند اما با فراگیری مهارت میتوانند به صورت گروهی در غالب یک کارگاه فعالیت داشته باشند.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 23 خرداد 1397
  • توسط فرمانداری فیروزکوه روابط عمومی
  • تعداد بازدید 62